U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas će biti klanjana dženaza i obavljen ukop 71 žrtve genocida nad Bošnjacima Podrinja.
12:10 – Istina o genocidu u Srebrenici ne smije biti zaboravljena. Buduće generacije moramo učiti o onome što se dešavalo i da bi išli naprijed, moramo se osvrnuti unazad – rekao je danas u Potočarima šef Delegacije EU u BiH Lars Gunnar Wigemark.
Prije nešto više od dvije decenije, u samom srcu Evrope, pred našimočima desila se tragedija zbog koje danas ime Srebrenice priziva slike porodica koje su prisilno odvajane, muškaraca, dječaka od kojih su najmlađi imali 15 godina i koji su sistematski ubijani, dok su žene i djeca ostajali u strahu. Naše misli su danas sa preživjelim žrtvama i porodicama šehida. Ne smijemo nikad zaboraviti ove mračne dane otprije 22 godine – kazao je Wigemark.
12:00 – Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH, obratio se prisutnima na ceremoniji obilježavanja 22. godišnjice genocida u Srebrenici.
Šef Misije OSCE-a je istaknuo da je naša pojedinačna i kolektivna obaveza čuvanje sjećanja na svaku žrtvu pojedinačno.
– Govoreći o tragično stradalim žrtvama, ne možemo a da ne govorimo o preživjelima. Briga o porodicama žrtava ostaje trajna obaveza svih nas. Mi smo svakodnevno prisutni sa timom naše Misije u Srebrenici, na raspolaganju smo Srebrenici i Srebreničanima. Želimo pomoći Srebrenici da se podigne iz pepela, da umije svoje lice i zasija ljepotom koja ju je krasila dok je nije zadesila tragična sudbina – izjavio je Moore.
11:50 – Na obilježavaju 22. godišnjice genocida u Srebrenici na komemorativnom skupu obratio se i zamjenik premijera Republike Turske Numan Kurtulmus. Kazao je da mu je čast biti na obilježavanju godišnjice i dženazi stradalim Srebreničanima.
– Od Allaha dž.š. svim našim šehidima molim za rahmet. Poginulo je i ubijeno 8.372 srca. Ovdje biti sa vama i podijeiti ovu bol je naša dužnost. Svim našim šehidima od Allaha molim rahmeta, 8.372 srca je poginulo i ubijeno i njihove kosti ćemo danas ponovo dati u zemlju, ali ovo je još jednom prilika da sami sebe preispitamo i to je bio jedan od meni najtužnijih dana. Sjećanja su mi veoma svježa. Želim da se svi zajedno još jednom prisjetimo šta se to desilo u Srebrenici, ali i da podsjetimo da se na sve četiri strane svijeta dešavaju zločini, treba da se pitamo zašto ne činimo ništa da se takve stvari ne dešavaju – poručio je Kurtulmus.
Prisutnima se obratio i Abdullah Humud Al Harbey, član delegacije Kraljevine Saudijske Arabije koji je kazao da je obilježavanje ove godišnjice važno radi budućih generacija kako ne bi zaboravili šta se desilo ovog dana te je pozvao na suživot i borbu protiv terorizma u cijelom svijetu.
11:30 – U Fabrici akumulatora je započela komemoracija intoniranjem himne BiH, a u toku je obraćanje člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.
– Odredi smrti zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića, nakon višegodišnje opsade slomili su otpor iscrpljenih branilaca i pogubili hiljade zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka, želeći da na ovom prostoru potpuno zatru postojanje jednog naroda.
Šta su i kome su skrivili ovdje mučki pobijeni muškarci, dječaci i starci, ljudi koji su branili svoje porodice i gole živote, svi do jednog, ostat će tajna zauvijek skrivena u tamnim ponorima duša zlikovaca koji su to počinili.
Sva krivica 15-godišnjeg Damira Suljića i 72-godišnjeg Alije Salihovića, čije ćemo kosti danas sahraniti u Potočarima, je što su bili muslimani, Bošnjaci, i što su rođeni u Srebrenici. Džemila Mahmutović je pored ove, imala i krivicu ljubavi prema braći i muškoj rodbini, uz koje je ostala ne želeći ih napustiti ni pred smrću koja je izvjesno dolazila – poručio je u svom govoru Izetbegović.
11:15 – Po podacima Štaba akcije “Srebrenica 2017“, dosad sve protiče mirno i u skladu s planom, kada je u pitanju sigurnosni aspekt današnje komemoracije u Potočarima kod Srebrenice – potvrdio je Feni glasnogovornik Policijske uprave Zvornik Miljan Bobar.
Već od ranih jutarnjih sati u Potočare su počeli da pristižu građani privatnim automobilima i organizovano autobuskim prijevozom. -Po trenutnim podacima, do 11 sati pristiglo je 215 autobusa i 2.538 putničkih automobila – rekao je Bobar.
On je precizirao da od ranih jutarnih sati zasjeda Štab akcije “Srebrenica“, koji rukovodi osiguranjem današnjeg skupa u Potočarima, a u štabu su prisutni i predstavnici drugih sigurnosnih agencija u BiH te međunarodnih organizacija.
– MUPRS-a ima dobru saradnju s svim sigurnosnim agencijama koje su uključene u osiguranje današnje komemoracije u Potočarima. Kao i prethodnih godina MUPRS-a je nosilac aktivnosti osiguranja skupa, a sve policijske strukture, koje su anagažirane na osiguranju imaju dobru saradnju s ciljem da današnja komemoracija protekne bez probelma – naglasio je Bobar.
11:22 – Ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH Maureen Cormack prisustvuje današnjem obilježavanju 22. godišnjice od počinjenog genocida u Srebrenici.
– Kako bi izrazili trajnu podršku i trajnu posvećenost svim žrtvama genocida. Mi ostajemo trajno posvećeni tome da se zadovolji pravda za sve žrtve i da se ovdje gradi bolja budućnost – kazala je Cormack po dolasku u Potočare.
11:15 – Za Marš mira, pratnju tabuta i dan dženaze i ukopa žrtava angažovano je sedam ekipaHitne pomoći Kantona Sarajevo. U svakoj od ekipa je po jedan ljekar specijalista urgentne medicine i po tri medicinska tehničara.
10:42 – Čedomir Jovanović, predsjednik Liberalno-demokratske partije, stigao je u Potočare. On je izjavio da “sve dok ne budemo sposobni da dođemo u Potočare, zamolimo za oprost i iskažemo poštovanje pred onim što je ovdje urađeno u ime srpskog naroda, nećemo moći da krenemo dalje”.
10:24 – U Potočare stiže veliki broj visokih delegacija uključujući delegaciju OSCE-a na čelu sa Jonathanom Mooreom. Pristiže i veliki broj diplomata koji su na službi u BiH, kao i zastupnik u Skupštini Srbije Enis Imamović.
– Jedanaestog jula ovdje u Potočarima moramo imati na umu sve žrtve, 8.372 žrtve, moramo također imati na umu i budućnosti BiH i koju ulogu možemo mi da igramo zajedno s našim partnerima iz ove zemlje – kazao je danas u Potočarima šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasador Jonathan Moore, koji je došao na komemoraciju i obilježavanje 22. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a” Srebrenice. Moor je naglasio kako mu je “velika čast da danas drži govor, uime svih kolega i kolegica Misije, te što ima priliku sa Srebreničama i majkama Srebrenice da se danas druži”.
9:58 – Obraćanje zvanica predviđeno je u 11:30 sati u Tvornici akumulatora.
9:54 – Munib Salkić je jedna od najmlađih žrtava genocida u Srebrenici, koja će ove godine naći smiraj sa još 70 nevino stradalih Bošnjaka. Imao je samo 15 godina kada je svirepo ubijen.
Čekajući dženazu u Memorijalnom centru Potočari, Munibova sestra Emina posljednje minute provodi uz tabut u kojem su posmrtni ostaci njenog brata.
– 20 godina sam ga tražila i sada ga više nikome ne dam. Konačno sam ga našla i više ga nikada nikome neću dati – ponavlja u suzama.
09: 41 – Povodom obilježavanja 22. godišnjice genocida u Srebrenici oglasili su se Federica Mogherini, visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i evropski komesar Johannes Hahn. U zajedničkoj izjavi istakli su da su njihova srca i misli sa žrtvama genocida, njihovima preživjelim porodicama i prijateljima.
9:02 – Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao što to nije ni ranije, nije ni ovog puta zločin u Podrinju nazvao pravim imenom – genocid. Ponovio je da se u Srebrenici dogodio “strašan zločin” i da “iskreno suosjeća s porodicama žrtava”, kao i da su odnosi Srba i Bošnjaka ključni za budućnost te da su Srbi i Bošnjaci potrebni jedni drugima.
VEZANI TEKST – Vučić o Srebrenici: To se više ne smije dogoditi nijednom narodu
8.56 – Porodice se u ovim momentima opraštaju od svojih najmilijih. Od ranih jutarnjih sati su uz tabute. Među porodicama žrtava je i Kemija Suljić. Ona će danas ukopati brata Damira Suljića koji je imao samo 15 godina kada je ubijen.
– Prije šest godina su našli samo dio njegovih kostiju, a sada su našli još jedan dio i evo danas ćemo ga ukopati. izgubila sam i babu, daidže, amidže, djeda… Sve sam ih ukopalo, ostalo je još da Damira danas ukopamo. I zato mi je lakše jer je i on sada pored babe, adže i drugih našao svoje mjesto. Godine prolaze, ali meni s godinama nije lakše. Ova tuga se ne može preboljeti – kaže Kemija Suljić.
8:49 – U Potočarima je u pripravnosti i jedan helikopter Oružanih snaga BiH koji će intervenirati u slučaju bilo kakve potrebe.
8:45 – Za Marš mira, pratnju tabuta i na dan dženaze ukupno je angažirano sedam ekipa sarajevske Hitne pomoći, u kojoj je po jedan ljekar specijalista urgentne medicine i po tri medicinska tehničara. Sarajevska Hitna pomoć je postavljena unutar mezarja, dok su medicinske ekipe iz drugih gradova BiH raspoređene po cijelom kompleksu Memorijalnog centra. U Potočarima se nalazi i jedna hirurška ekipa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Dženaza će biti klanjana danas iza ikindije namaza. Očekuje se da će ispraćaju žrtava prisustvovati blizu 20.000 ljudi. Na terenu su, kao i svake godine, ekipe hitne pomoći, veliki broj policajaca koji osiguravaju skup, kao i vatrogasci te ostali koji brinu o tome da skup u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari prođe u najboljem redu.
Tradicionalni Marš mira stigao je jučer u kasnim poslijepodnevnim satima u Potočare. Nakon dolaska Marša mira tabuti 71 žrtve genocida izneseni su na musalu.
VEZANI TEKST – Veličanstven i emotivan prizor u Potočarima: Stigli učesnici Marša mira