Search
Sunday 28 April 2024
  • :
  • :

Tuzla: Osnovana Klinika za hematologiju i transplantaciju matičnim ćelijama

Tuzla: Osnovana Klinika za hematologiju i transplantaciju matičnim ćelijama

Univerzitetsko-klinički centar u Tuzli je novom reorganizacijom dobio Kliniku za hematologiju i transplantaciju matičnim ćelijama hematopoeze, prvu samostalnu kliniku ove vrste u zemlji. 

Bolji uvjeti 

Na Klinici trenutno egzistiraju dva odjeljenja – odjeljenje opće hematologije i odjeljenje za transplantaciju matičnim ćelijama, što će u organizacionom smislu uveliko doprinijeti poboljšanju uvjeta rada ljekara i drugog osoblja, ali i zbrinjavanju teško oboljelih pacijenata. 

– Veoma važno je to što imamo četiri izolacione jedinice u kojima su smješteni naši pacijenti kojima je transplantirana koštana srž, zatim pacijenti koji se liječe od akutne leukemije, kao i pacijenti s jako oslabljenim imunitetom – navodi u izjavi za naš list prof. dr. Aida Arnautović-Čustović, načelnica Klinike za hematologiju i transplantaciju matičnim ćelijama UKC-a Tuzla

Klinika, navodi prof. Arnautović-Čustović, u ovom trenutku ima izuzetno stručan tim za transplantaciju, koji čine ljekari i medicinsko osoblje s dugogodišnjim iskustvom. U skorijoj budućnosti Klinika bi, prema planovima menadžmenta UKC-a, trebala primiti jedan broj mlađih ljekara koji će se specijalizirati za ovu vrstu transplantacija. 

aida-arnautovic-custovic

Arnautović-Čustović: Stručan tim

– Nažalost, sve je više pacijenata kojima je potrebna transplantacija koštane srži. Od početka godine uradili smo šest, a među bolesnicima koje trenutno imamo na klinici se javljaju već imamo one koje moramo početi pripremati za transplantaciju – kaže načelnica Arnautović-Čustović.

Obolijevaju mladi 

Inače na tuzlanskoj Klinici za hematologiju i transplantaciju matičnim ćelijama liječe se pacijenti iz raznih krajeva BiH. Zabrinjavajući je podatak da je sve više mladih oboljelih od teških hematoloških bolesti. 

Nema registra

Ono što predstavlja značajan problem u liječenju teških hematoloških oboljenja jeste nepostojanje državnog registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija. Za stručnjake koji se bave transplantacijom, ali i za pacijente koji nemaju donora među svojim srodnicima, postojanje registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija u mnogim slučajevima značilo bi novi život.  

 

Autor: A. HADŽIĆ

macanovici.net




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.