Search
Wednesday 1 May 2024
  • :
  • :

SLOVENIJA: Studenti iz BiH oslobođeni školarine, mogu i raditi

Na Sajmu obrazovanja “Education Fair Sarajevo” predstavio se i Univerzitet u Ljubljani, a ove godine su došli predstavnici Filozofskog i Fakulteta za računarstvo i informatiku. 

Kako ističu, ovo je prilika da svi zainteresirani dobiju informacije o mogućnostima studiranja u Ljubljani, ali i o stipendiranju. Napominju da je slovenski univerzitet prošle godine pohađalo 2.345 studenata iz 85 zemalja, od čega 450 iz BiH. Osim toga, 2.000 studenata bilo je na razmjeni, od čega je 36 došlo iz naše zemlje.

 

Puno aktivnosti

Rektor Univerziteta u Sloveniji Igor Papič podsjetio je da je zahvaljujući bilateralnom dogovoru između BiH i Slovenije bh. studentima omogućeno studiranje u Sloveniji pod jednakim uvjetima kao i domaćim te studentima EU. 

– Oslobađanjem školarine studente iz BiH rasteretili smo velike brige o finansiranju. Ono što je najvažnije jeste da nakon studija stječu diplomu koja je priznata i u drugim dijelovima svijeta – istakao je Papič.

 

Papič: Sve kao i Slovencima 

Prema riječima vođe Službe za internalizaciju Univerziteta Ljubljana Katje Cerar, školarinu plaćaju samo oni koji žele vanredno studirati, a doktoranti dobiju dio finansiranja ukoliko ispunjavaju potrebne uvjete.

– Imamo puno aktivnosti koje omogućavaju stranim studentima da nauče slovenski jezik, koji nije težak. Prošle godine smo počeli i s aktivnošću godina plus. Nudimo i predmet Slovenska kultura i jezik, koji je također besplatan. Uskoro se očekuje i online tečaj za učenje slovenskog – kazala je Cerar i dodala da njihov univerzitet ima više od 400 programa na magistarskim i dodiplomskim studijima, te 26 članica, tri umjetničke akademije i 23 fakulteta koji pokrivaju sva studijska područja.

Cerar: Jezik nije težak 

Diploma stečena u Sloveniji, dodala je, priznata je u EU, te se nakon toga otvaraju mogućnosti za rad, odnosno da imaju karijerne centre koji grade mostove između studenata i poslodavaca. 

Male razlike

Profesor s Odsjeka za slovenske jezike i književnost Filozofskog fakulteta u Sarajevu Pavel Ocopek napominje da se na fakultetu održava predmet Slovenski jezik koji je otvoren za sve studente UNSA-e.

– Za dvije godine može se postići razina B2, što je dovoljno da se ide u inozemstvo studirati. Postoje neke razlike u gramatici, ali sve se to radom nauči – poručio je Ocopek. 

Ocepek: Za dvije godine nivo B2

Tomaž Kek, slovenski student s Filozofskog fakulteta, poziva sve bh. studente da dođu studirati u Ljubljanu. Osim besplatnog školovanja, imaju priliku dobiti i poslove u studentskim servisima i na taj način zaraditi za džeparac.

 

Kek: Poziva bh. studente

 

Šta kažu bh. studenti u Sloveniji 

 

Senaida Beganović

– Na fakultetu su svi ljubazni i tolerantni što ne poznajem dobro jezik. Dopustili su da ispite polažem na bosanskom jeziku, zbog čega sam zahvalna. Ljubljana je jedan stvarno prekrasan grad, pun znamenitosti, koje treba posjetiti – kaže Senaida Beganović, studentica Fakulteta za socijalni rad. 

Amila Bajrić

– Zadovoljna sam načinom širenja znanja i izvedbom naučnog programa. Studiranje u Sloveniji je za mene veliko iskustvo i izazov. Ljubljana je grad koji nudi puno mogućnosti – ističe Amila Bajrić, studentica Fakulteta za farmaciju.

Amel Emkić

– U Ljubljani sam vidio da je student na prvom mjestu, da mu je sve nadohvat ruke te da se, osim redovnih studija, nudi veliki broj vanstudijskih aktivnosti. Univerzitet podržava svaki oblik naučnog, istraživačkog i stručnog rada – poručio je Amel Emkić, student Fakulteta za građevinarstvo i geodeziju.

Ajša Džindo

– Razmjene obogaćuju studente na razne načine. U Ljubljani sam se upoznala sa sadržajima koje ranije nisam imala priliku proučavati. Ovo iskustvo mi je pomoglo da upoznam različite ljude, da se promijenim, proširim vidike i usavršim se – kaže Ajša Džindo, studentica na razmjeni na Filozofskom fakultetu.

Rijana Kurtović 

– Dobila sam stipendiju za pisanje magistarskog rada na Univerzitetu u Ljubljani i prihvatila sam. Mnogo je slobodnija nastava i odnos profesora i studenata u odnosu na naš sistem. Profesori su ljubazni i susretljivi – naglasila je Rijana Kurtović, studentica na razmjeni na Filozofskom fakultetu. 

 

Belma Šestan

– Znala sam da Ljubljana nudi kvalitetno obrazovanje. Zbog toga je prilikom biranja lokacije mog master studija to bio moj izbor. Za mene je kao budućeg inžinjera bilo bitno steći praktično iskustvo koje bi upotpunilo stečeno znanje na Univerzitetu u Sarajevu – naglasila je Belma Šestan, studentica Fakulteta za elektrotehniku.  

450  studenata iz BiH bilo prošle godine 

 

Izvor: (Avaz.ba)

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.