Search
Friday 19 April 2024
  • :
  • :

Osnaživanje uloge žena u javnom životu USK-a

(VIDEO) Prim. dr. Nermina Ćemalović – Da je više žena u politici društvo bi nam bilo bolje i zdravije

Zašto je na bosanskohercegovačkoj političkoj sceni još uvijek malo žena, kakva su iskustva i kakvi rezultati onih koje se politikom bave godinama te šta učiniti da žene postanu politički aktivnije? Odgovore na ova i druga pitanja u našoj narednoj priči daje jedna od rijetkih godinama aktivnih političarki u Unsko-sanskom kantonu. Radi se o prim. dr. Nermini Ćemalović, koja je ostvarila zavidnu profesionalnu karijeru, koju je politički angažman odveo u sve nivoe zakonodavne vlasti u našoj zemlji – od općine do države, koja je trenutno jedina žena u najvišem izvršnom organu vlasti u Unsko-sanskom kantonu.

Prema posljednjem popisu stanovništva Cazin ima 66.149 stanovnika. Tačno polovina su žene. Onih koje se bave politikom vrlo malo. Među njima je prim. dr. Nermina Ćemalović, aktuelna ministrica zdravstva, rada i socijalne politike u Vladi USK-a, trenutno jedina žena u ovom izvršnom organu vlasti.

Njena profesionalna karijera počinje 1983. kada počinje raditi kao doktorica medicine, pet godina kasnije odlazi na specijalizaciju iz medicine rada koju završava pred rat, nakon toga magistrira i doktorira. Politikom se, kaže, počela slučajno baviti, kada je na listi SDP čiji je član trebalo žena da se zadovolje procenti. Glasači su je smatrali dobrim izborom i dobila je najviše glasova.

Desilo se onda da su me počeli shvatati kao ozbiljnu političarku, ozbiljnog faktora u SDP Cazin, išli potom izbori u stranci a nakon dvije godine postala i član Glavanog odbora SDP BiH, poslije mandata u Općinskom vijeću bila poslanica u parlamentu Federaciji BiH u dva navrata i potom 2010. u Parlamentu BiH. Uglavnom, i dalje sam član Glavnog odbora SDP BiH, aktivna u politici sve ovo vrijeme jer žene su takve: kada nešto uzmu da rade – nije to samo moj primjer – one to rade ozbiljno i odgovorno, ne znaju površno raditi.

Skoro dvije decenije političkog rada njena struka je odredila pitanja na kojima je bila angažirana – regulativa iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite, inicijative i amandmani čijom bi realizacijom bio poboljšan položaj onih najranjivijih – od bolesnih do siromašnih.

Ja kažem da sam slučajno ušla u politiku a definitvno sam shvatila da je politika jako bitna. Ukoliko se vi ne bavite politikom politika se bavi vama. A svakako je dobro da određene stvari realizira, predlaže, sugeriše za prijedloge onaj ko je stručan. Znači bilo koju funkciju da imate, radite ono što znate u struci. Ja sam ovdje ministrica zdravstva rada i socijalne politike pošto sam specijalista medicine rada i u socijalnoj politici sam dosta involvirana tako da mislim da mogu mnogo toga pokrenuti i pokrenula sam mnogo stvari i mnogo projekata.

Bilo je i bezuspješnih pokušaja poput npr. izostanka podrške za državni zakon o transplantaciji organa. Životni problemi najugroženijih i težak položaj onih koji o njima brinu u raznim ustanovama obilježili su njen angažman u ministarstvu zdravstva, rada i socijalne politike gdje su je, odmah po dolasku, dočekale odluke o generalnom štrajku doktora medicine i stomatologije, neke krivične prijave, a posebno teško joj je pala činjenica o naslijeđenom dugu od oko 11 miliona KM.

-Ono što mi je smetalo to su bile naknade koje su jako, naglašavam jako ponižavajuće niske, koje se nisu pratile, izvršavale. To su naknade za porodiljsko dostustvo, dugovi su bili još iz 2013., 2015., 2016., a ja došla krajem 2018., maltene 2019. u ovo ministarstvo. Evo sad smo uspjeli uspostaviti dinamiku otplaćivanja, bilo je negdje preko šest miliona dugovanja samo za porodiljsko odsustvo. A da ne govorim za socijalna davanja premna centrima za socijalni rad za osobe koje po 80 KM mjesečno primaju. Vjerujte i prema njima imamo dugovanja.

Sa ništa manje žara govori i o položaju zdravstvenih radnika, kolega ljekara, stomatologa, na čijem je poboljšanju u posljednje vrijeme angažirana, kao i na obezbjeđenju kvalitetnijih uvjeta u zdravstvenim ustanovama, dodatni problem, no u njenom resoru dobrim dijelom, predstavljaju izazovi migrantske krize i svakodnevna pitanja kako pomoći i tim ljudima i održati stabilnom zdravstvenu i higijensko-epidemiološku situaciju. U tom sektoru bitna je koordinacija i podrška kolega u Vladi USK-a čiji rad ocjenjuje odličnim.

-Dosad smo preko 50 sjednica Vlade održali. Pitanja su konstruktivna, pokušavamo se izvuići iz ogromnih dugovanja, uspjeli smo u šest mjeseci 11 miliona dugovanja izmiriti višegodišnjih. Mislim da ova Vlada dobro radi, ministri da dobro rade… Šta je moje? Meni je bitno da ispoštujem što više zahtjeva koji su pri mom ministarstvu. I opet se vraćam na socijalu, na centre za socijalni rad, socijalne slučajeve,…

Puno je aktualnih i planiranih projekata čijom bi realizacijom bilo poboljšano sveukupno stanje u sektoru kojim se bavi. Kaže kako se dosljednim i upornim radom može puno postići. Da bi bila uspješna u politici žena prije svega mora biti ekonomski neovisna i imati podršku porodice.

-Moj život je obilježio sigurno jedan sretan brak i tri kćerke. Dvije su u Njemačkoj, nažalost, jedna je doktor stomatologije, jedna magistar farmacije a treća, u ratu što sam rodila, e nju sam uspjela zadržati na kantonu i u Bosni, trenutno je na internom u Kantonalnoj bolnici. Presretna sam. Isto je doktor medicine. Ponosna sam. Vjerujte, za uspjeh najbitnije je porodica, a zdrava porodica i podrška supružnika. Evo kada pričamo o ženama u politici definitvno ih je malo a vjerujte da je greška ne u ženama nego u muškarcima.

I kakva bi onda Vaša poruka bila ženama koje razmišljaju da li da se uključe u politiku  ili ne, zbog čega bi to bilo dobro i za ženu ali i društvo u cjelinu?

-To je dobro za ženu. Zašto? Zato što je ona i kreativna i sposobna i stručna. Ako žena može biti i sudija i doktor i direktorica i menadžer – znate u nas su žene direktorice obdaništa ili škole, nastavnice ili učiteljice, a zašto ne mogu biti direktori Elektroprivrede, Telecoma, političarke, biti član Predsjedništva? Zašto ne? Bilo bi divno da žena bude član Predsjedništva. A zašto je dobro u politici da bude žena? Zato što je žena i odgovornija, neću reći sposobnija ali sigurno jako sposobna, odgovornija, puno obazrivija. Odluke će tri puta izvagati dok je ne donese i neće ulaziti u rizike i mislim da je više žena u politici da bi nam društvo bilo bolje i zdravije. Azra BAJRIĆ

Reprezent.ba

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.