Search
Wednesday 15 May 2024
  • :
  • :

Olimpijsko Sarajevo pod snježnim pokrivačem: Na današnji dan otvorene ZOI ‘84 (FOTO + VIDEO)

Na današnji dan, prije tačno 34 godine grad Sarajevo bio je domaćin 14. po redu Zimskih Olimpijskih igara.

To je bilo prvi put da su se Zimske olimpijske igre organizovale u nekoj od komunističkih država.

Svečana ceremonija otvaranja održala se na stadionu “Koševo”, a slike olimpijskoga grada obišle su cijeli svijet. Olimpijski plamen upalila je Sanda Dubravčić, hrvatska takmičarka u umjetnom klizanju tačno u 15:44 čime su zvanično i otvorene ZOI.

zoi

 

Pripreme za ZOI koje su trajale godinama, pored dobro organizovanih igara, kao rezultat imaju i izgrađene saobraćajnice, hotelske komplekse kako na planinama tako i u gradu, sportske centre Skenderija i Zetra, žičare, ski liftove i dr.

Ukupno je prodano 250.000 ulaznica, a TV-prijenos iz snježnog Sarajeva pratile su 2 milijarde ljudi.

Na olimpijskim igrama koje su održane po prvi put u Jugoslaviji učestvovali su sportisti iz 49 država, što je bio do tada rekordan broj u historiji olimpijskih igara.

Da će glavni grad naše države biti domaćin igara objavljeno je 18. maja 1978. godine nakon sjednice Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini.

Pored Sarajeva, gradovi koji su ušli u uži krug za izbor grada domaćina bili su Sapporo (Japan) i Goteborg (Švedska).

Tek nakon ponovljenog glasanja Sarajevo je konačno dobilo organizaciju ZOI 1984. osvojivši u oba kruga najviše glasova.

Domaćini igara bile su olimpijske ljepotice Jahorina, Igman, Bjelašnica, Trebević kao i okolni planinski masivi na području grada Sarajeva. Na Igrama su u 6 sportova nastupila 1272 takmičara (998 takmičara i 274 takmičarke).

Tih dana u Sarajevu je vladala neopisiva atmosfera, neviđena euforija, doslovno je grad disao za ove igre.

Sve igre protekle su u fer i prijateljskoj atmosferi,  te su ostale upamćene kao vrlo ugodne Igre kako za takmičare, tako i za sve posjetitelje, a kojih je bilo iz svih krajeva svijeta.

Zvanična maskota ZOI ‘84 bio je Vučko.

Mali vuk, koga je dizajnirao slovenski dizajner i ilustrator Jože Trobec bio je odabran za maskotu ZOI 1984. godine, a konačna odluka pripala je jugoslavenskim čitateljima tadašnjih dnevnih novina.

vucko

 

Sarajevo je čak i danas  jedini zimski olimpijski grad koji na poluprečniku od 24 kilometra može da realizuju sve sportske discipline i Igre u cjelini.

Za organizaciju ZOI potrošeno je oko 150 miliona dolara, a po  nekim procjenama kompletna zarada iznosila je oko 12 miliona dolara.

Jure Franko ostao je zapamćen jer je osvojivši srebrnu medalju postao prvi Jugosloven koji se okitio na zimskim Igrama do tada.

zoi

ZOI ‘84 zvanično su zatvorene 19. februara gdje su se Sarajevo i tadašnja Jugoslavija pozdravili sa svim sportistima, zvaničnicima i ostalim posjetiteljima na ceremoniji zatvaranja u Zetra uz taktove stihova pjesme Duška Trifunovića “Lijepo je bilo u Sarajevu, do viđenja u Kalgariju”.

Predsjednik MOK-a Huan Antonio Samaran čije ime danas nosi dvorana Zetra, rekao je tada “Doviđenja drago Sarajevo” i potvrdio javno da su to bile najbolje organizovane igre ikada.

Olimpijski muzej

Na isti dan otvaranja ZOI ‘84 godine u ambijentu Mandića vile otvoren je i Olimpijski muzej. Zgrada ovog muzeja nažalost je devastirana tokom granatiranja Sarajeva u ratnom periodu od 1992-1994. godine. Ponovno otvaranje ove vrlo značajne institucije desilo se na 20. godišnjicu održavanja ZOI ‘84. u prostorijama Olimpijskog komiteta BiH u Zetri.

Ovaj muzej je vrlo značajan jer posjeduje dokumentaciju o organizaciji i realizaciji igara, kao i kolekciju slika koje su ostale da svjedoče o jednom od najljepših događaja na području naše države.

 

Cazin.NET

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.