Search
Saturday 4 May 2024
  • :
  • :

Mirza Jaranović iz Jablanice bavi se izradom narodnih nošnji

 

Stari zanati izumiru svuda u regiji i zamjenjuje ih mašinska proizvodnja. Narodne nošnje i općenito ručno tkani predmeti predstavljaju dio kulturne baštine i neodvojivo su povezani s načinom života te reflektiraju društvene i kulturne posebnosti pojedinih zemljopisnih područja i podneblja. Mirza Jaranović iz Jablanice već dugih niz godina se bavi sa izradom narodnih nošnji različitih modela iz raznih krajeva. Svoje ručno izrađene i autentične narodne nošnje, torbe, nakit prezentirao je kulturno-povijesno naslijeđe iz regije.Fotografija Hasana Keranovica.

U svojoj kolekciji ima više od 200 različitih primjeraka narodnih nošnji, što podrazumijeva i nakit koji se nosi uz određenu nošnju. Po načinu odijevanja prepoznavalo se odakle osoba dolazi. Ovaj vrijedni mladić počeo je prije 8 godina da se bavi šivanjem iz čiste radoznalosti, i sve do sada što je naučio sam, iskreno naučio je i uz pomoć jedne prijateljice koja je šnajderica. Ljubav prema nošnji se rodila preko folklora, jer folklor igra već 15 godina, i tako je vrijedni Mirza poželio da napravi i nešto svoje i tako dan po dan, nakon pet godina nastala je i njegova etnoradionica MIRAZ. I nalazi se u njegovom rodnom gradu Jablanici, gdje živi i radi.

Fotografija Hasana Keranovica.

Mnogi su se pitali zašto Miraz, zato što ima povezanost sa tradicijom svi znamo da sve ono što je mlada spremala da je to bio njen miraz a između ostalog i narodnu nošnju, a taj miraz ima veze i sa njegovim imenom Mirza – Miraz. Za sve ove godine koliko šije i radi u svojoj vlastitoj kolekciji ima skoro 50 kompleta narodne nošnje, a 95% nošnje je napravljeno u Mirazu a ostalih 5 % je nabavljeno.Fotografija Hasana Keranovica.

Nisu to samo nošnje iz Bosne i Hercegovine, nego iz cijelog regiona, Hrvatske, Srbije, Makedonije i Crne Gore. I do sada je veliki broj njegovih izrađenih nošnji izašlo upravo iz njegove radionice Miraz i otputovalo širom svijeta, što mu je naravno jako drago da su ljudi prepoznali ljubav prema onome što on izrađuje, jer svaki komad nošnje je izrađen sa puno ljubavi pa tako da njegove nošnje krase ansamble iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske, kao i naše rasprostranjene dijaspore Njemačke, Švicarska, Engleske, Belgije i Austrije. Mirzine nošnje su također stigle čak i do daleke Amerike, Azije i Australije.

Fotografija Hasana Keranovica.

Narodne nošnje iz radionice Miraz su prisutne u mnogim kulturno umjetničkim društvima i folklornim sekcijama širom naše Bosne i Hercegovine i Svijeta. Uz sve to, Mirza puno napora i rada ulaže u promociju i očuvanje tradicije ručnih spretnosti i njegovanju kulturne baštine, pa tako je učesnik na raznim etno revijama i prezentacijama narodnih nošnji.
Mirza smatra da čovjek s tim mora biti rođen, mora u sebi osjetiti ono nešto kako bi radio sve ovo što radim ja. Meni je bavljenje folklorom, iako je to premala riječ i opisuje premalo toga što ja zapravo volim, nešto posebno, nešto što u meni probudi puno emocija, od tuge, sjete, preko veselja i razbibrige, sve do ponekad ljutnje i umora – pojašnjava Mirza. Materijalna i nematerijalna baština Bosne i Hercegovine je zaista raznolika.

Fotografija Hasana Keranovica.

Bogati smo različitim pjesmama, plesovima, običajima, građevinama, instrumentima i naravno, narodnim nošnjama – dodaje Mirza kojemu su upravo nošnje, odnosno ručni radovi najdraži dio baštine. Rad na nošnji me opušta, od različitih tehnika veza i izrade pojedinih dijelova do samog krojenja i sastavljanja. Posebno je zadovoljstvo kada je nošnja potpuno gotova i kada vidite kako ona u cjelini vrlo dobro izgleda – dodaje Mirza.

Fotografija Hasana Keranovica.

Dodaje da zbog dugogodišnjeg iskustva u folklornom društvu, poznaje nošnje iz raznih područja. Iako sa izradom narodnih nošnji, istraživanje običaja, pjesme, plesa, načina života i slično nisu uobičajene aktivnosti put započinje upravo tada. Prvi koraci u službenom folklornom ansamblu javljaju se u ranoj dobi, pa su Mirzi rasvijetlili put kojim će nastaviti dalje – da izrađuje tradicionalne narodne nošnje.

Fotografija Hasana Keranovica.

 
Fotografija Hasana Keranovica.
Fotografija Hasana Keranovica.Fotografija Hasana Keranovica.Fotografija Hasana Keranovica.
Fotografija Hasana Keranovica.
Fotografija Hasana Keranovica.
Fotografija Hasana Keranovica.
 
 
 
 

 

Autor: Hasan Keranović

 
 
 
 macanovici.net



Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.