Search
Saturday 4 May 2024
  • :
  • :

Hoće li međusobne podjele eliminirati bošnjački politički faktor u Srebrenici

Hoće li međusobne podjele eliminirati bošnjački politički faktor u Srebrenici

Međusobne svađe unazadile političku poziciju preživjelih Bošnjaka u Srebrenici
 

Odluka Vlade Republike Srpske (RS) da stavi van snage odluku aktuelne skupštinske većine u Srebrenici o smjeni predsjednika Skupštine općine Srebrenica Hamdije Fejzića (SDA) i potpredsjednika Radomira Pavlovića (SNSD), prema svoj prilici, uvod je u novu političku krizu u Srebrenici koja, ne prevaziđu li se podjele i neslaganja unutar bošnjačkih odbornika, vodi ka potpunoj eliminaciji utjecaja bošnjačkog političkog faktora u toj općini.  

Viši interesi

Nakon što su na izborima izgubili poziciju načelnika, došlo je do svojevrsnog raskola unutar SDA, partije koja je godinama u Srebrenici odlučivala o bošnjačkim političkim interesima. Do raskola je došlo i u SDP-u, koji je redovno na izborima osvajao određen broj odborničkih mjesta, što je dodatno unazadilo političku poziciju Bošnjaka u Srebrenici.

Bošnjački odbornici u Srebrenici podijelili su se, naime, na dva bloka – jedan koji je predvodio Alija Tabaković i drugi na čelu s Hamdijom Fejzićem, a obojica su dugogodišnji članovi SDA. Iza njihovih svađa stajali su, opet, interesi viših stranačkih krugova koji su godinama bošnjačkom politikom u Srebrenici upravljali iz Tuzle i Sarajeva.

collage-fotor-22

Fejzić i Tabaković: Dva podijeljena bloka 

Podijeljeni bošnjački odbornici skupa s grupom odbornika srpskih političkih partija, bilo da ih predvode odbornici SNSD-a ili SDS-a, u nekoliko navrata su pravili skupštinsku većinu, da bi ova posljednja u kojoj nije bilo predstavnika SNSD-a bila ukinuta dekretom Vlade RS prije nekoliko dana. Na tu odluku, saznajemo, uslijedit će žalba nadležnom sudu.  
 
A dok sud ne odluči po žalbi, prema prognozama mnogih, mogle bi biti stvorene pretpostavke za još jednu, drastičniju mjeru Vlade RS, a tiče se raspuštanja Skupštine općine Srebrenica, a time i stvaranja uvjeta za raspisivanje vanrednih lokalnih izbora u toj općini.  

Mnogima vanredni izbori i jesu cilj, jer se uzdaju u to da ne postoji mogućnost da ovako posvađani i razjedinjeni Bošnjaci u Srebrenici postignu bilo kakav značajniji izborni rezultat.  

Treniranje mišića

– Vlada RS ne bi trebala svoje odluke nametati lokalnim zajednicama, već u duhu Evropske konvencije o lokalnoj samoupravi pustiti lokalnim predstavnicima da se dogovaraju. Pogotovo u Srebrenici Vlada RS ne bi trebala trenirati svoje mišiće. Uvjeren sam da u ovoj općini, bez obzira na sve teškoće, postoji kapacitet da se postigne dogovor i riješi pitanje funkcioniranja vlasti. Vjerovatno određeni krugovi priželjkuju raspuštanje Skupštine u Srebrenici, ali sam uvjeren da do toga ipak neće doći – kaže Ramiz Salkić, povjerenik SDA za Srebrenicu, koji ovih dana čini sve da „približi stavove posvađanih bošnjačkih odbornika“.

Salkić svoja očekivanja temelji na postignutom dogovoru da Klub SDA, SBiH i SBB u Skupštini općine Srebrenica ubuduće djeluje jedinstveno.

Hamdija Fejzić, na osnovu čije žalbe o kršenju procedura prilikom njegove smjene s čela Skupštine općine Srebrenica je Vlada RS i donijela odluku kojom je onemogućen daljnji rad Skupštine, u izjavi za naš list navodi da je moguće postići dogovore među odbornicima bloka koji predvodi SDA i njihovim djelovanjem kroz jedan klub prevazići probleme. To bi, navodi, otvorilo i konstruktivne razgovore s odbornicima srpskih političkih partija u Srebrenici, a samim tim i odblokiralo rad Skupštine.

Većina članstva SDA krivi stranački vrh u Sarajevu

Dva bošnjačka bloka koja su se dijelila na one koji žive u Srebrenici, a koji je predvodio odbornik Alija Tabaković, i one koji Srebrenicom žele upravljati iz Sarajeva i Tuzle, a koji je predvodio Hamdija Fejzić, uz svoje sive eminencije, Sadika Ahmetovića i Dževada Mahmutovića zavadili su se do te mjere da je u februaru sukob eskalirao fizičkim napadom na potpredsjednika SDA BiH Adila Osmanovića, kojeg je svojevremeno vrh SDA bio postavio za povjerenika SDA u toj općini.

adil-osmanovic-napad

Sukobi eskalirali februarskim napadom na Adila Osmanovića

Većina članstva za svađe i sukobe unutar SDA u Srebrenici krivi stranački vrh u Sarajevu i njihovo dugogodišnje prepuštanje Srebrenice u ruke političkih profitera instaliranih u najviše organe ove stranke.

 

Autor: A. HADŽIĆ




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.