Search
Saturday 18 May 2024
  • :
  • :

Godišnjica smrti Nurije Pozderca

Nurija Pozderac rođen je u Cazinu 15. januara 1892. godine. Bio je učitelj i političar, učesnik Narodnooslobodilačke borbe i potpredsjednik Izvršnog odbora AVNOJ-a.
Nurija i njegova supruga Delveta, imali su osmoro djece, četiri sina i četiri kćerke. Unuk Nurijine kćerke Sadete je Vuk Jeremić, srbijanski političar i diplomata, bivši ministar vanjskih poslova Republike Srbije i bivši predsjednik Generalne skupštine OUN. Također, iz brojne porodice Pozderac, potekli su i braća Hamdija i Hakija, koji su obavljali visoke državne i partijske funkcije u SFRJ i SR BiH. Oni su bili djeca Nurijinog brata Mehmeda (Mehe). Njegov otac Mustafa-aga Pozderac, bio je jedan od posljednjih aga Osmanlijskog carstva u cazinskoj krajini.
Nurija je najprije bio učitelj, a kasnije se počeo baviti politikom. Prvi ozbiljniji politički angažman bilježi 1939. godine postavši poslanik u cazinskom srezu, lokalnom zakonodavnom i administrativnom tijelu bez značajnijih ovlasti i dopuštenja.  1941. godine povezao se s partizanima i priključio se Narodnooslobodilačkom pokretu (NOP), a 1942. godine  bio je izabran za predsjednika Narodnooslobodilačkog odbora (NOO) u Cazinu. Bio je učesnik i na Prvom zasjedanju Antifašističke skupštine narodnog oslobođenja Jugoslavije, održanom 26. i 27. novembra u Bihaću gdje jeizabran za potpredsjednika Izvršnog odbora AVNOJ-a.  
Ustaški poglavnik Ante Pavelić poziva jedanaest političara, bivših pripadnika JMO-a da budu članovi Sabora novoformirane Nezavisne države Hrvatske. Iako nije bio oduševljeni ustaša, Kulenović prihvata i biva imenovan za potpredsjednika Vlade. Nepovjerenje je bilo uzajamno.  Kulenović je posjetio Nuriju Pozderca u Cazinu,prenio selame od poglavnika” i ponudio mu mjesto u Vladi NDH, koristeći Pavelićev šablon o muslimanima kao hrvatskom cvijeću.

Pozderac se zahvalio i “počast” odbio, uz jedino logično objašnjenje: “Selam ćeš i ti poglavniku, ali u takvoj će državi, Džafere, nakon što završe sa Srbima na red doći i ‘cvijeće’“. 
Muslimani su u vrtlogu suprotstavljenih sila borili se u svim vojskama: ustašama, Hitlerovoj armiji i četnicima, bili su i žrtve svih strana. U drugoj polovini 1941. godine , kada je bilo moguće partizane izdvojiti od ostalih, jer nisu vršili zločine, počeli su intenzivnije stupati u Titovu vojsku. Teško je bilo uvjeriti ulemu u BiH da je budućnost njihovog naroda u komunizmu, što su čitali kao ateizam: sistem protiv Boga i ljudi. 

Nurija Pozderac teškom odlukom bira partizane, iako nikada nije postao član Komunističke partije. Bio je vjernik, vjerovao u Boga i Njegovo određenje. Broz, koji je sa svojom pratnjom iz Bihaća u Cazin, tada se prvi put obratio velikom skupu muslimana, pokušavajući ih, bilo je jasno, pridobiti na svoju stranu.

Zašto je Broz baš u Cazinu i pred Bošnjacima premijerno obznanio ko je, teško je reći. Nudio je novi, gotovo nestvarni svijet. Na improviziranoj bini postavljenoj na raskrsnici u centru grada s njim su stajali: dr. Ivan Ribar, predsjednik Prvog zasjedanja AVNOJ-a, i Nurija Pozderac koji je otvorio zbor riječima: “Selam alejkum, braćo muslimani”.
Partizanski vrhovni komandant, do tada jedino poznat po misterioznom nadimku Tito, tek je druge ratne godine riječima: “Ja sam Josip Broz, metalski radnik, Hrvat iz Zagorja”  u Cazinu prvi put javno razotkrio svoj identitet. Krajišnici su se tada okupili u velikom broju iz dva razoga, prvo da se uvjere da stvarno postoji a drugo da čuju šta to ima za reći.
Marta 1943. godine. bio je učesnik četvrte neprijateljske ofanzive poznate kaoBitka na Neretvi“ , a  8. juna iste godine biva ranjen tokom pete neprijateljske ofanzive poznate kao Bitka na Sutjesci“.

12 . juna 1943. godine umro je od zadobijenih rana na Dragoš-Sedlu, tu je i ukopan. Zajedno sa Nurijom u trenutku smrti, bio je njegov sin Sead, koji je tada bio partizanski borac, a kasnije ljekar.  Njegova porodična kuća u Cazinu je marta 2009. godine proglašena za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, poznata pod nazivimKuća Nurije Pozderca“.   
25. septembra 1944. godine ukazom Predsjedništva AVNOJ-a posmrtno je odlikovan Ordenom narodnog oslobođenja za zasluge u ratu. Memorijalna ustanova za žrtve i heroje holokausta „Jad Vašem“ iz Izraela je 2012. godine Nuriji i njegovoj supruzi Delveti posthumno dodijelila nagradu medalju „Pravednik među narodima“ i Povelju časti jer su 1941. godine spasili grupu Jevreja, koja je uspjela pobjeći iz transporta za koncentracioni logor Jasenovac.
 

(Cazin.NET)

 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.