Search
Tuesday 19 March 2024
  • :
  • :

“DIREKTOR I MNOGO VIŠE” i “KO NE POZNA SMAILA, TAJ JE JUČE DOŠAO U LJUBLJANU”

“DIREKTOR I MNOGO VIŠE” i “KO NE POZNA SMAILA, TAJ JE JUČE DOŠAO U LJUBLJANU” naslovi su u nekim slovenskim novinama koje sam prepisao da tim naslovoma privučem vašu pažnju.
Moja je sreća u životu što volim putovati, pa u mnogim prilikama sretnem i upoznam interesantne osobe.Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i u zatvorenom
Moglo bi se reći da se magneti privlače snažnije pa tako je posebno zadovoljstvo upoznati velike entuzijaste, uspješne ljude, donatore, ljude golemog životnog iskustva.
Zato će vam ovaj tekst i fotografije ispod reći puno više od mojih redaka. Čitajte, vidite i vrijedi zapamtiti to ime, jer moj ahbab Smail Dautović je na ponos Bosni i Hercegovini.
Hvala ti ahbabu što se možemo ponositi s tobom i izvan Bosne i Hercegovine.
Dobro došli u “SMAJIN MUZEJ”.Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i tekst "KAUSRCU SARAJEVO LJUBLJANA"
“Gospodin Smail Dautović vodi jednu od najvećih taksi firmi u Ljubljani, pa smo pitali kolege mu taksiste, da li ga i koliko poznaju?
Najsimpatičniji odgovor je bio: “Ko ne pozna Smaila Dautovića taj je juče došao u Ljubljanu.”
Smail Dautović je: muž, otac, djed, punac, biznismen, humanitarac, dobrovoljni davaoc krvi, član međunarodnog saveza policije, radioamater, donator, član streljačkog saveza, filantrop, patriota, učesnik omladinske radne akcije Šamac-Sarajevo ‘78 (ORA), na sve to skromno odgovara: “za familiju, zajednicu, državu i prijatelje sam spreman puno toga učiniti.”
Smail je tek nakon trideset godina uspješnog vođenja vlastite firme prvi put napravio vizitku, na kojoj piše da je direktor.Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i u zatvorenom
– Kad ste došli u Ljubljanu?
U nedjelju (smijeh). Došao sam 1. aprila (1979) – za šalu, ali ostao za ozbiljno. I stvarno je bila nedjelja.
– Kako je bilo u domaćem zavičaju, prije nego ste došli?
Mnogo čega je manjkalo, a roditeljske ljubavi je bilo na pretek.
– Kakva je razlika tad kad ste došli i danas?Može biti slika sljedećeg: 2 ljudi
Razlika je ogromna. Postao sam uspješan čovjek, ali više “bogat”, jer moje bogatstvo je u tome, da imam familiju, ženu, dvije kćerke, dva zeta i šestero unučadi. Materialno bogatstvo je za mene formalnost i ne bi mi puno značilo bez sretne familije. Kad sam došao u Ljubljanu, zvali su me “drug” sad me zovu “gospodin” ono prije mi se više sviđalo.
– Kao biznismen ste jako uspješni. U čemu je tajna vašega uspjeha? Tačno je, mnogo sam uspio u životu materialno ali to nije moj najvažniji uspjeh. U šali često kažem da sve moje bogatstvo može stati u objektiv jednog fotoaparata.Može biti slika sljedećeg: 2 ljudi, ljudi stoje i u zatvorenom
– Donator ste u više kulturno-umjetničkih društava?
Da. Generalni donator u KUD-u Sevdah, donator u društvu Ljiljan (Društvo bosansko-hercegovačkog i slovenačkog prijateljstva), generalni donator bosanskog krajiškog sijela. Gdje god mogu pomognem. Ipak, najviše mi znači to što sam do sad dobrovoljno dao krv preko 100 puta.Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i u zatvorenom
Smail Dautović – sakupljač je starina. U njegovom muzeju koji nosi naziv SMAJIN MUZEJ su mnogima poznati i nepoznati predmeti i eksponati: magnetofoni, telefoni, gramofoni, šivaće mašine, kinoprojektori, televizori, videokamere, stari novac, video rekorderi, značke, razglednice, gramofonske ploče, suđe, knjige, halat, pegle, mlinovi za kahvu, audio i VHS kasete, ćilimi, poštanske markice, manji komadi namještaja (kredenac, skemlije) , narodna nošnja, stari servisi, i tako dalje.
– Odakle vam ideja za muzej?Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i u zatvorenom
Čovjek može da ode iz Bosne, a Bosna iz čovjeka ne. Prvo sam počeo ostavljati stvari iz domaće kuće, koje mi danas najviše znače i najveća su (nostalgična) vrijednost u mojem muzeju, pored toga što sam dobio na poklon najviše sam stvari kupio.
– Kakva će biti kasnija sudbina vašeg muzeja?Može biti slika sljedećeg: Jedna osoba i u zatvorenom
Najvjerovatnije ću stvari pokloniti nekom većem muzeju u Ljubljani. To mi znači mnogo više, nego da bi stvari iz muzeja prodao i od toga imao neku materialnu korist.
– Ko može posjetiti vaš muzej i koliko se plaća ulaz?
Ulaz je bezuslovno besplatan, a muzej mogu posjetiti moji prijatelji, prijatelji od mojih prijatelja i naravno svako ko pokaže interes za posjetu.
– Šta je najvrednije u vašem muzeju?Može biti slika sljedećeg: 2 ljudi
Vrijednost je relativna. Najviše mi vrijede i znače stvari iz domaće kuće, zatim stvari koje mi je poklonila familija, rodbina i prijatelji i ovom prilikom se svima iz srca zahvaljujem
test,,esad kopic osmanovic
macanovici.net



Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.