Među mnogim učesnicima ovogodišnjeg „Marša mira“ je i profesor Kit Daut (Keith Doubt) s Univerziteta Wittenberg iz Springfilda, u saveznoj državi Ohajo. Ovo mu je, kako kaže, prvo učešće na maršu, ali i nezaboravno životno iskustvo.
Ovaj poznati sociolog već nekoliko mjeseci je predavač na Filozofskom fakultetu u Tuzli, na Odsjeku za engleski jezik i književnosti, i ima samo riječi hvale kako za svoje studente tako i za svoje tuzlanske kolege. Prilikom našeg susreta u Tuzli kazao nam je da je do sada dolazio u Srebrenicu, ali da mu je želja da prepješači „Marš mira“ kako bi barem djelimično osjetio težinu puta koji su preživjeli Srebreničani prošli 1995. godine.
– Svijet je obećao da će spasiti ljude u Srebrenici. Bosanska vlada vjerovala je u ovo obećanje, ali međunarodna zajednica nije održala obećanje i to je izdaja. Mene je sramota zbog toga. Želim pokazati solidarnost s ljudima koji su izgubili svoje živote, ali i s onima koji su se, prelazeći ovaj teški put od Srebrenice prema Tuzli, uspjeli spasiti. Zato mi nije teško pješačiti – kazao nam je profesor Daut.
Pješačio je u društvu svojih novih poznanika koje je upoznao na maršu i ne krije „iskustvo s marša nikad neće zaboraviti“.
– Godinama dolazim u BiH i ona je moja stalna inspiracija. Evropa treba doći u Bosnu da osjeti Evropu. Tokom svih ovih godina upoznao sam mnoge divne ljude, pa i na ovom maršu. To je bogatstvo. Ljudi su ljubazni. Genocid u Srebrenici ne može se negirati, jer postoje sudske presude. Dok pješačimo, vidimo mjesta gdje su bile grobnice, odnosno sakrivena tijela ubijenih Srebreničana. To se ne može negirati, to su dokazi – kaže prof. Daut.
Autor: A. HADŽIĆ