Saturday 20 April 2024
  • :
  • :

Kako je lijepo imati Edina Džeku: U Zenici pala Austrija!

Bh. reprezentacija je večeras na Bilinom polju u susretu drugog kola Lige nacija ugostila Austriju, te je golom Edina Džeke stigla do nove pobjede.

Za razliku od utakmice u Belfastu, gdje su Zmajevi bili nadigrani u svim segmentima nogometne igre, ali su sjevedno savladali Sjevernu Irsku s 2:1, večeras su u Zenici pokazali puno bolje lice, a borba se isplatila i donijela novu pobjedu.

Prvu šansu imali su Austrijanci, kada je u 15. minuti Arnautović snažno šutirao, ali je Šehić bio siguran na golu Zmajeva. Ubrzo novi udarac Arnautovića, a drugi pokušaj mu je otišao pored gola.

Bolji su bili Austrijanci u prvih 25 minuta, no kako se bližio kraj prvog dijela, tako su bh. nogometaši bivali sve opasniji, mada se teško dolazilo do neke veće šanse. U 30. minuti Džeko je glavom šutirao na ubačaj Pjanića, ali nije bilo opasnosti po golmana gostiju.

Nešto ranije je Šunjić zakasnio na dobar ubačaj Pjanića, a u 40. minuti velika šansa za Džeku, koji ne uspijeva da zahvati loptu iako je bio sam pred golom Austrije poslije oštrog ubačaja Duljevića s lijeve strane.

Stvari se u nastavku nisu drastično promijenile, ali vodila se žestoka borba za svaki komad terena i obje selekcije bile su u podjednakim šansama da možda dođu i do sva tri boda.

U 55. minuti je Pjanić izveo slobodni udarac, austrijski golman je boksao loptu, ona došla do Duljevića, koji je ipak izblokiran, ali bila je to zaista dobra situacija za nogometaša Dynamo Dresdena.

U 70. minuti Šehiću je ispala lopta nakon ubačaja Alabe, Austrijanci su dali gol, ali je defanzivac Bayerna prethodno b io u nedozvoljenoj poziciji pa ej gol poništen.

I onda u 78. minuti jedan naizgled jednostavan napad naših momaka, da bi na kraju Edin Džeko dobio loptu, povukao i lijevom nogom iskosa s lijeve srane zabija za veliko slavlje u Zenici, pokazavši ponovo koliko nam znači.

Uspjeli smo sačuvati prednost i upisati nova tri boda, fantastičan početal u novoformiranom UEFA-inom takmičenju.

BiH – Austrija 1:0 (Džeko 78)

BiH: Šehić, Čivić, Todorović, Bešić, Višća, Duljević, Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović, Sarić.

Austrija: Lindner, Hinteregger, Ilsanker, Arnautović, Alaba, Gregoritsch, Prodl, Žulj, Grillitsch, Lainer, Lazaro.