Search
Thursday 25 April 2024
  • :
  • :

Došao je i taj dan koji se željno iščekivao: Danas svečano otvorenje Aladže

I došao je taj dan koji se željno iščekivao. Dan otvorenja Aladže. U onom danu prije njega u Aladži, a naročito oko nje, vlada velika užurbanost.

 

Privode se kraju detalji kako bi remek-djelo islamske arhitekture, džamija Hasana Nazira u Foči (Aladža džamija) u punoći svoje ljepote dočekala današnje otvorenje. Biser graditeljske baštine poznat je pod nazivom i Šarena džamija zbog bogate ornamentike.

Iftari s gostima

“Već pet godina očekujemo to svečano otvorenje naše ljepotice, naše Aladža džamije”, kaže Dženan ef. Krajišnik, imam u gradskom džematu u Foči, dodajući da će danas u 11 sati početi svečani program otvorenja i da će “sa podne-namazom biti svečano otvorena, a na podne-namazu prvi će ezan proučiti Mustafa ef. Isaković”, prenosi Oslobođenje.ba.

Kaže i da su dugo čekali da “otvorimo ovu našu ljepoticu i, hvala Allahu, dočekali smo njeno otvorenje. Ona kao džamija ima veliku važnost kako vjersku, tako kulturnu i historijsku za sve Bošnjake u BiH, a posebno za Bošnjake sa ovih prostora. Ako Bog da, odmah po otvorenju džamije, slijedi i naš blagoslovljeni mjesec ramazana u toku kojeg ćemo svaku noć imati i iftare u kompleksu Aladža džamije, te i posjećen teravih-namaz”.

“Hvala dragom Bogu, evo, došli smo u priliku da sutra (danas, op. a) svečano otvorimo ponovo izgrađenu Aladža džamiju, džamiju koja nije samo naša, džamiju koja je svjetsko kulturno dobro, zajedničko dobro čovječanstva”, kaže Remzija ef. Pitić, muftija goraždanski, dodavši i da su u Islamskoj zajednici i u Muftijstvu goraždanskom zahvalni svim ljudima koji su na bilo koji način doprinijeli da Aladža ponovno bude izgrađena.

Podsjetit će da je ove godine i 470. godišnjica od njene izgradnje (izgrađena je 1549) i “to je također neka simbolika koja nam je važna i kojoj ćemo se posvetiti, da Aladža živi u onom kapacitetu u kojem bude moguće”.

Od muftije Pitića saznat ćemo i da će iftari biti organizirani sa gostima iz različitih džemata BiH, te da će nakon ramazana uslijediti niz sadržaja tijekom cijele godine kojima će biti obilježena Aladžina 470. godišnjica. Prvi od njih, a desit će se vrlo brzo, jeste tiskanje prigodne poštanske marke u suradnji sa BH Poštom, a muftija Pitić najavljuje i znanstvene skupove, izložbe…

Svi radovi koji su izvođeni pri ponovnoj izgradnji Aladža džamije bili su po principu historijske rekonstrukcije, uz primjenu materijala koji su se tada koristili, a tamo gdje je to bilo moguće, ugrađivani su izvorni pronađeni dijelovi.

Aladža džamija potpuno je uništena u augustu 1992. godine, a 30. svibnja 2014. položen je kamen temeljac za njenu ponovnu izgradnju.

Investitor projekta je bila Direkcija vakufa Republike Turske, a sporazumom između Vakufske direkcije IZBiH i Generalne direkcije vakufa Republike Turske omogućena je izgradnja. Izvođač radova je turska firma Sama Insaat, uz još nekoliko podizvođača, uglavnom firmi iz BiH.

S neskrivenom radošću otvorenje Aladža džamije očekuje i Hikmet Hodžić, koji nam kaže da je iz Kiseljaka, a jučer je došao da bi je malo obišao dok nije gužva.

Ovdje sam rođena

Obnova Aladže puno mu znači, toliko da se to “riječima ne može opisati”.

S njim je došla obići Aladžu i njegova supruga Ferida Hodžić, rođena Krndžija, iz Vojvodića. Žive u Austriji i “došli smo na ovo svečano otvorenje i uzbuđena sam. Ovdje sam skoro pa rođena. Najljepše dane sam provodila ovdje. Uspomene me vežu za našu Foču…”, kaže Ferida, koja je toliko presretna da su joj suze radosnice skliznule niz obraze.

Doći će i na svečano otvorenja Aladža džamije. No, ono što je bilo najljepše čuti jeste dječiji smijeh, a itekako ga je bilo ispred Aladže.

0slobođenje.ba




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.