Friday 29 March 2024
  • :
  • :

Borbena BiH u blijedom izdanju slavila u Sjevernoj Irskoj na početku Lige nacija

Nogometaši Bosne i Hercegovine su pobijedili Sjevernu Irsku u gostima u prvom kolu Lige nacija rezultatom 2:1 uprkos totalnoj dominaciji domaće selekcije.

Domaćin je krenuo silovito ka Šehićevom golu već od prve minute i u prvih pola sata lopta je bila konstantno pred i u našem kaznenom prostoru.

Nakon mnoštva nabačaja sa strane reprezentativci Sjeverne Irske su imali nekoliko sjajnih prilika. Izdvojit ćemo one McGinna iz 18., Dallasa iz 21. i Davisa iz 22. minute, no rezultat se nije promijenio.

Prvu priliku Zmajevi su imali nakon tačno pola sata igre. Džeko je sjajnom dijagonalom pronašao Višću na lijevoj strani, krilni napadač naše selekcije je odigrao povratnu loptu kapitenu koji sa desetak metara šutira lijevom nogom pravo u golmana Peacock-Farrella.

A onda u 36. minuti Windsor Park je ušutkan. Pjanić je pronašao Džeku na lijevoj strani, on ubacuje loptu po zemlji u peterac, Duljević se sjajno ubacio iza leđa odbrane domaće selekcije i pogodio za 1:0.

Posljednju priliku u prvom poluvremenu Sjeverna Irska je imala u 45+1. minuti kada je Norwood šutirao sa dvadesetak metara, ali je lopta otišla pored gola.

Domaćin je zaprijetio i na samom otvaranju prvog poluvremena. Nakon centaršuta sa desne strane naša odbrana je zaboravila na Dallasa koji šutira, ali Šehić vrhovima prstiju vadi loptu ispod prečke i odbija je u korner.

U 54. minuti Šehić je odbranio još jedan zicer. Još je jednom naša odbrana koja je prvi, a vjerovatno i posljednji put igrala u sastavu Bešić-Šunjić-Zukanović-Čivić, katastrofalno reagovala i Lafferty je ostao sam na metar od našeg gola, ali je Šehić još jednom sjajno intervenisao.

Zmajevi su udvostručili prednost u 64. minuti nakon katastrofalne greške odbrane Sjeverne Irske. Cathcart je vratio loptu glavom preslabo golmanu Peacock-Farrellu, Sarić je odlično to ispratio, stigao prvi do nje i lagano je poslao u praznu mrežu za 2:0.

U 76. minuti okvir gola je spasio domaću selekciju. Višća je 50-metarskom dijagonalom sjajno pronašao Duljevića koji se namjestio i šutirao sa ivice kaznenog prostora, ali je pogodio samo stativu.

U 85. minuti Sjeverna Irska je imala novu veliku priliku. Šehić se poigravao i poklonio loptu protivniku, ali se samo nekoliko sekundi poslije iskupio i odbranio u situaciji jedan na jedan sa Boyceom.

U 90+3. minuti Sjeverna Irska je stigla do počasnog pogotka. Nakon 17. kornera u gužvi u petercu najbolje se snašao Grigg i pogodio za konačnih 2:1.