CRVAREVAC/VELIKA KLADUŠA – U Crvarevcu kod Velike Kladuše od 2015. godine djeluje Udruženje žena „Đul“ koje u ovom trenutku broji 40 aktivnih članica uzrasta 17 do 78 godina. U Udruženju djeluju tri sekcije: folklorna, sekcija za ručne radove i izvorne pjesme.

U Udruženju je u toku realizacija jednog zanimljivog projekta čiju implementaciju prati BHRI (Bosnia and Herzegovina resilience initiative) organizacija a donator je Britanska vlada. Od ukupno četiri već su odrađene dvije radionice u projektu koji nosi naziv „Krajiška sofra“ s krajnjim ciljem izdavanje knjige recepata jela sa prostora Unsko-sanskog kantona. Akcenat projekta su tradicionalna jela koja su najčešće u upotrebi te na jelima koja lagano iščezavaju iz krajiške kuhinje. Plan projekta je predviđeno da knjiga sadrži pet poglavlja, i to: slana jela, slatka jela, zimnica, hranom do zdravlja i istraživački radovi o jelima iz krajiške prošlosti. Nosilac projekata, Udruženje žena „Đul“ iz Crvarevac, koje je predvidjelo učešće ukupno 12 drugih udruženja žena sa prostora USK-a od kojih je svako dužno da pripremi deset jela iz sredine iz koje dolazi, dakle 120 jela, a preostalih 80 će pripremiti nosilac projekta što znači da će u knjizi biti objavljeno 200 recepata te petnaestak jela iz oblasti istraživačkih radova „zaboravljenih“ jela.Na prvom modulu radionice u sklopu projekta „Krajiška sofra“ učestvovala su Udruženja žena: „Izvor“ iz Zdene kod Sanskog Mosta, „Koprivna“ iz Koprivne kod Cazina i Udruženje žena odoljelih od karcinoma „Sutra je novi dan“ iz Velike Kladuše. Na prvom modulu za učesnice i goste priređeno je stručno predavanje na temu „Zdrava ishrana“ u realizaciji Remze Murić, uposlenice Doma zdravlja Velika Kladuša. Nakon predavanja, također za sve učesnice upriličen je zajednički iftar uz degustaciju oko 60 raznovrsnih jela pripremljenih s’ puno ljubavi.U drugom modulu radionice u sklopu ovog projekta gošće su bile članice Udruženja žena „Mala Kladusa“, Udruženja žena „Ašik kaldrma“ iz Podzvizda i Udruženja žena „Svjetlost“ iz Vrnograča. Prisutne gošće imale priliku da prisustvuju stručnom predavanju na temu „Nasilje nad ženama“ kojeg je realizirala Adeleta Kadrić, socijalna radica u Centru za socijalni rad Velika Kladuša. Nakon predavanja ponovo je upriličen iftar uz degustaciju svih jela pripremljenih od vrijednih članica „Đul-a“ i od gostujućih udruženja koja su uzela učešće u projektu.Prostorije Osnovne škole „Crvarevac“ bile su na raspolaganju organizatoricama u oba dosadašnja modela, a bit će i za preostale, a organizatorice kažu kako su prostorije mirisale na (pre)ukusnu hranu, a tokom iftar svi su se mogli uvjeriti u slatkoću i kvalitet pripremljenih jela.

Urednik knjige je Amir Sijamhodžić a nakon što se definiše planirani broj recepata, uslijedit će raspisivanje tendera za štampu iste koja će potom biti promovirana u općinama Bužim, Cazin, Bosanska Krupa i Velika Kladuša, ali i Gradu Bihaću i Općini Sanski Most. Projekat će se realizirati unutar roka od pet mjeseci, a završava 30. septembra 2019. godine.Predsjednica ovog Udruženja Senajda Mašinović, kaže kako su se članice za ovaj projekt opredijelile kako bi jednostavno otrgnule od zaborava tradicionalnu krajišku hranu uz moto „zdrava a ne brza hrana“. Senajda dodaje kako žele nešto učiniti i za lokalnu zajednicu koja za njih ne čini baš ništa. Slijedeća radionica planirana je 13. juna 2019. godine. Esad ŠABANAGIĆ