CRVAREVAC/VELIKA KLADUŠA – U Crvarevcu kod Velike Kladuše od 2015. godine djeluje Udruženje žena „Đul“ koje u ovom trenutku broji 40 aktivnih članica uzrasta 17 do 78 godina. U Udruženju djeluju tri sekcije: folklorna, sekcija za ručne radove i izvorne pjesme.
U Udruženju je u toku realizacija jednog zanimljivog projekta čiju implementaciju prati BHRI (Bosnia and Herzegovina resilience initiative) organizacija a donator je Britanska vlada. Od ukupno četiri već su odrađene dvije radionice u projektu koji nosi naziv „Krajiška sofra“ s krajnjim ciljem izdavanje knjige recepata jela sa prostora Unsko-sanskog kantona. Akcenat projekta su tradicionalna jela koja su najčešće u upotrebi te na jelima koja lagano iščezavaju iz krajiške kuhinje. Plan projekta je predviđeno da knjiga sadrži pet poglavlja, i to: slana jela, slatka jela, zimnica, hranom do zdravlja i istraživački radovi o jelima iz krajiške prošlosti. Nosilac projekata, Udruženje žena „Đul“ iz Crvarevac, koje je predvidjelo učešće ukupno 12 drugih udruženja žena sa prostora USK-a od kojih je svako dužno da pripremi deset jela iz sredine iz koje dolazi, dakle 120 jela, a preostalih 80 će pripremiti nosilac projekta što znači da će u knjizi biti objavljeno 200 recepata te petnaestak jela iz oblasti istraživačkih radova „zaboravljenih“ jela.Na prvom modulu radionice u sklopu projekta „Krajiška sofra“ učestvovala su Udruženja žena: „Izvor“ iz Zdene kod Sanskog Mosta, „Koprivna“ iz Koprivne kod Cazina i Udruženje žena odoljelih od karcinoma „Sutra je novi dan“ iz Velike Kladuše. Na prvom modulu za učesnice i goste priređeno je stručno predavanje na temu „Zdrava ishrana“ u realizaciji Remze Murić, uposlenice Doma zdravlja Velika Kladuša. Nakon predavanja, također za sve učesnice upriličen je zajednički iftar uz degustaciju oko 60 raznovrsnih jela pripremljenih s’ puno ljubavi.
U drugom modulu radionice u sklopu ovog projekta gošće su bile članice Udruženja žena „Mala Kladusa“, Udruženja žena „Ašik kaldrma“ iz Podzvizda i Udruženja žena „Svjetlost“ iz Vrnograča. Prisutne gošće imale priliku da prisustvuju stručnom predavanju na temu „Nasilje nad ženama“ kojeg je realizirala Adeleta Kadrić, socijalna radica u Centru za socijalni rad Velika Kladuša. Nakon predavanja ponovo je upriličen iftar uz degustaciju svih jela pripremljenih od vrijednih članica „Đul-a“ i od gostujućih udruženja koja su uzela učešće u projektu.
Prostorije Osnovne škole „Crvarevac“ bile su na raspolaganju organizatoricama u oba dosadašnja modela, a bit će i za preostale, a organizatorice kažu kako su prostorije mirisale na (pre)ukusnu hranu, a tokom iftar svi su se mogli uvjeriti u slatkoću i kvalitet pripremljenih jela.
Urednik knjige je Amir Sijamhodžić a nakon što se definiše planirani broj recepata, uslijedit će raspisivanje tendera za štampu iste koja će potom biti promovirana u općinama Bužim, Cazin, Bosanska Krupa i Velika Kladuša, ali i Gradu Bihaću i Općini Sanski Most. Projekat će se realizirati unutar roka od pet mjeseci, a završava 30. septembra 2019. godine.Predsjednica ovog Udruženja Senajda Mašinović, kaže kako su se članice za ovaj projekt opredijelile kako bi jednostavno otrgnule od zaborava tradicionalnu krajišku hranu uz moto „zdrava a ne brza hrana“. Senajda dodaje kako žele nešto učiniti i za lokalnu zajednicu koja za njih ne čini baš ništa. Slijedeća radionica planirana je 13. juna 2019. godine. Esad ŠABANAGIĆ