Prošle godine ugašeni sedmičnik “Slobodna Bosna” objavio je u septembru 2003. godine jedan od tada omiljenih serijala glodura te propale novine Senada Avdića u kojem se on temeljito bavio “SDA strategijom vladanja”, tvrdeći da se “bošnjačkom politikom i obavještajnim radom upravlja iz zgrade sarajevske Medrese!“ Nezaobilaznu ulogu u Avdićevim tekstovima tada je imao i Hasan Čengić, a posebno je potenciran Bakir Izetbegović, aktuelni lider SDA i bošnjački član Predsjedništva BiH.
Neriješena ubistva
Tu je i još jedan od njegovih i danas bliskih saradnika, poslanik SDA, a bivši direktor tajne bošnjačke službe AID Kemal Ademović, za kojeg “Slobodna Bosna” nikada nije propuštala napomenuti da je riječ o osobi za čijeg mandata su se desila ubistva Nedžada Ugljena i Joze Leutara te pokušaj ubistva Nedžada Herende, ali i napad autobombom u Mostaru, a da počinioci i naredbodavci nikada nisu pronađeni.
U ovosedmičnim nastavcima našeg feljtona podsjetit ćemo upravo na taj period kada je Avdić objavio tekstove pod naslovima “Bošnjačkom politikom i obavještajnim radom upravlja se iz zgrade sarajevske Medrese” (11.9.2003.) i “Prema strategiji SDA državom vladaju savjetnici Žilić, Ademović, Delić, Džodžić…” (18.9.2003.).
– Svim bošnjačkim obavještajno-špijunskim operacijama, njihovim organiziranjem, medijskim plasiranjem i političkim instrumentaliziranjem u posljednjih nekoliko mjeseci koordinira svojevrsni operativno-logistički štab smješten u zgradi Medrese! Iako su se i prethodnih godina mnoge važne političke, vojne, policijske i sigurnosne odluke donosile u prostorijama ove vjersko-prosvjetne institucije, sve je intenzivirano nakon što je direktor Medrese postao Zijad efendija Ljevaković.
Ovaj tešanjski hodža i uticajni član SDA tokom rata nametnuo se kao jedan od najvažnijih ljudi bezbjednosnog sustava Armije BiH zajedno sa Fikretom Muslimovićem, bivšim visokim oficirom KOS-a JNA, koji je nekoliko nedjelja nakon početka agresije na BiH pristupio Armiji BiH i munjevito postao njen prvi bezbjednjak.
Kasnije je Muslimović na to mjesto postavio svog predratnog kolegu iz KOS-a Jusufa Jašarevića, a sam preuzeo armijski sektor morala i informiranja, gdje mu je zamjenik bio Zijad efendija Ljevaković. Na taj način je ovaj dvojac kontrolirao cjelokupnu informativno-sigurnosnu oblast u Armiji BiH, a preko Bakira Alispahića i Irfana Ljevakovića imali su presudan utjecaj na policiju, te tajnu bošnjačku službu AID.
Analitičke seanse
Prije dvije i po godine, kada je SDA skinuta sa vlasti, ova se špijunsko-vjersko-armijsko-policijska družina povlači sa javne scene i preseljava u Medresu na svakodnevne analitičko-obavještajne seanse kojima, pored ostalih, redovno prisustvuju penzionirani general Rasim Delić, kao i osumnjičeni za formiranje kampa na Pogorelici Bakir Alispahić i Irfan Ljevaković.
Prilično redovan gost u Medresi je i Hasan Čengić, poslanik u državnom Parlamentu i čovjek sa američke “crne liste”. No, ova se SDA-ovska ekipa bitno osnažila kada je kabinet u zgradi Medrese dobio Bakir Izetbegović, kao predsjednik Upravnog odbora Gazi Husrev-begove biblioteke.
Prisustvom Izetbegovića juniora ova svakodnevna sijela u Medresi dobijaju na političkoj ozbiljnosti, jer su se na njima počele donositi važne političke odluke, rješavati kadrovska pitanja, planirati obavještajne, medijske i druge operacije.
Posljednjih nekoliko nedjelja barem jednom nedjeljno na SDA-ovsko okupljanje u Medresi (u kabinetu Bakira Izetbegovića) dolaze i visokopozicionirani pripadnici Federalne obavještajno-sigurnosne službe FOSS – tvrdio je Senad Avdić u tekstu “Bošnjačkom politikom i obavještajnim radom upravlja se iz zgrade sarajevske Medrese”, objavljenom 11. septembra 2003. godine.
Već u narednom broju od 18. septembra 2003., u rubrici “Mini market”, Avdić dalje analizira “SDA strategiju vladanja državom”:
Reformisti i “flasteri”
– Prema kadrovskom rasporedu i strategiji dogovorenoj u središtu sarajevske Medrese, gdje se svakodnevno okupljaju ključni bošnjački kadrovi koji povlače konce iz sjene (Bakir Izetbegović, Hasan Čengić, Irfan Ljevaković, Bakir Alispahić, Fikret Muslimović, Rasim Delić…), na čelne bošnjačke funkcije u Federaciji BiH i na državnom nivou izabrani su kadrovi SDA koji su do sada iz različitih razloga bili nesporni, bilo da je riječ o odnosu međunarodne zajednice prema njima ili da se radi o statusu pred ovdašnjim pravosuđem.
Tako su na ključna mjesta izabrani Sulejman Tihić, Ahmed Hadžipašić, Adnan Terzić, Mevludin Halilović… Oni su trebali pred domaćom javnošću, ali mnogo više pred međunarodnim čimbenicima ponuditi “novo lice SDA”, nekorumpirano, reformsko, kooperativno. Istovremeno je štab iz Medrese svakom od njih “zalijepio flastera” u obliku njihovih savjetnika – tvrdio je, između ostaloga, Senad Avdić u tekstu od 18. septembra 2003. godine pod naslovom “Dobar savjetnik para vrijedi: Prema strategiji SDA državom vladaju savjetnici Žilić, Ademović, Delić, Džodžić…”
Kako je Kemal Ademović prilijepljen Mevludinu Haliloviću
Avdić je u tekstu od 18. septembra 2003. posebno zanimljivim izdvojio “flaster” koji je, kako je tvrdio, “SDA prilijepila svom tadašnjem ministru FMUP-a Mevludinu Haliloviću”.
– Riječ je o Kemalu Ademoviću, dugogodišnjem direktoru AID-a, koji je danas savjetnik ministra Halilovića. Ademović (inače stalni saradnik naše rubrike “Reagiranja”) vjerna je sjenka ministra Halilovića, osobito na kolegijima FMUP-a, gdje se analiziraju istrage o teroru, nasilju. Tu ga svakako preporučuju zavidni rezultati koje je zabilježio tokom šestogodišnjeg boravka na čelnom mjestu u AID-u.
Za Ademovićevog mandata su se desila gnusna ubistva njegovog zamjenika Nedžada Ugljena, doministra FMUP-a Joze Leutara, otmica i neuspjeli pokušaj likvidacije Nedžada Herende, napad autobombom na središte Mostara, a da nikad nijedan počinilac nije pronađen niti kažnjen. Budući da Ademović danas kontrolira rad ministra Mevludina Halilovića, treba očekivati slične policijske podvige oko istraga o eksplozijama u Sarajevu – tvrdio je Senad Avdić prije 14 godina.
Autor: E. D. A. – See more at: http://www.avaz.ba/clanak/297624/senad-avdic-bakir-izetbegovic-bosnjackom-politikom-i-obavjestajnim-radom-upravlja-iz-zgrade-sarajevske-medrese#sthash.6LdwrWZK.dpuf