Search
Sunday 4 May 2025
  • :
  • :

Opljačkao banku kako bi završio u zatvoru, jer nije mogao podnijeti život sa suprugom

Opljačkao banku kako bi završio u zatvoru, jer nije mogao podnijeti život sa suprugom

Njegova je priča postala popularna širom zemlje prošle jeseni kad je u banci zaposlenici za šalterom predao papirić na kojem je pisalo “Imam pištolj, dajte mi novac”. 

Zaposlenica mu je dala 2.924 dolara, a Ripple je nakon toga sjeo u predvorje banke i pričekao policiju.

Do incidenta koji se dogodio u septembru Ripple je vodio miran život i nikad nije bio kažnjavan. Bio je predani otac četvero posinaka i pokćerki i imao je stabilan odnos sa ženom.

Nakon što mu je prije dvije godine ugrađena srčana premosnica, pao je u depresiju koja mu nije službeno dijagnosticirana, nego se manifestirala kroz razdražljivost što nije smatrao dovoljno dobrim razlogom da potraži liječničku pomoć.

Njegova advokatica Chekasha Ramsey opisala je njegov potez kao “poziv u pomoć”, jer je nakon incidenta dobio dijagnozu, počeo s terapijom i ponovno se osjeća normalno.

– G. Ripple razumije što je učinio i poštuje zakon što je dokazao dosadašnjim ponašanjem – objasnila je Ramsey te dodala da je Ripple krenuo na psihološka savjetovanja sa suprugom.

Htio pobjeći od supruge

Nesretni 71-godišnjak prošlog je septembra opljačkao banku u Kansas Cityju nakon čega je policiji priznao da je sve to izveo samo da bi dospio u zatvor i tako pobjegao od žene. 

U utorak je na sudu priznao zločin i rekao da je u vrijeme pljačke patio od depresije, koja je bila posljedica operacije srca, te da nije bio svoj.

Njima je kasnije rekao da je poruku na papirić zapisao pred suprugom i rekao joj da će radije biti u zatvoru nego kod kuće.

Iako je Lawrenceu Johnu Rippleu prijetilo 37 mjeseci zatvora, i njegovi advokati i tužilaštvo tražili su blažu kaznu. Njihov su prijedlog podržali i potpredsjednik banke kao i zaposlenica koju je Ripple zastrašio.

Sudac Carlos Murguia prihvatio je njihovo mišljenje i osudio Ripplea na šest mjeseci kućnog pritvora pozivajući se na njegove pozne godine, kajanje i malu vjerovatnost od ponavljanja kaznenog djela. Osim toga mora odraditi 50 sati društveno korisnog rada, dobio je tri godine uvjetne kazne i mora isplatiti banci 227,27 dolara i 100 dolara fondu za žrtve zločina, piše lokalni medij.

Advokati i tužioci složili su se da je ovo prvi slučaj u njihovoj karijeri u kojoj za pljačku banke nije određen ni dan zatvora.

 

Autor: Avaz.ba 




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.