Search
Sunday 4 May 2025
  • :
  • :

EKSKLUZIVNO: Prvi put u bh. medijima strani tekst o gradnji aerodroma u Ćoralićima

Bosanska vojska gradi aerodromsku pistu za dopremanje pomoći i naoružanja 

Tekst o spašavanju Cazinske krajine i jedinstvenom aerodromu u Ćoralićima objavljen je prije 25 godina, tačnije 26.08.1992. godine. Autor teksta je Johathan S. Landay, a tekst je objavljen na stranici upi.com. Prijevod teksta je uradila Cazinjanka sa engleskom adresom, Aida Salkić Haughton. U razgovoru sa Goranom Bulutom Lejla Hairlahović je zabilježila Goranove riječi: „Objavite tekst. Samiru (Beganoviću) bi bilo drago.“

Cazin, Bosna i Hercegovina

Bosanska vojska je pri kraju izgradnje piste duge pola milje (cca. 805m) u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, u srpskom okruženju, u nadi da će je moći koristiti za dopremanje humanitarne pomoći i naoružanja. Jedini aerodrom pod bosanskom kontrolom je lociran posred prostranih njiva izvan ovog muslimansko-slavenskog sela (Ćoralići) na udaljenosti od oko 24 km sjeverno od ratom zahvaćenog grada Bihaća i štiti ga nekoliko vojnika naoružanih ruskim protu-avionskim projektilima koji se ispaljuju s ramena.

“Svi znaju za aerodrom. Nije to tajna“, kaže nam mozak ovog projekta, major Goran Bulut, pilot koji je prebjegao iz Jugoslavenske vojske kada je otpočela sa podrškom srbijanskom naporu da osvoje Bosnu i Hercegovinu nastojeći stvoriti zasebnu državu. (Goran Bulut ističe da nije pobjegao, već se skinuo pošto nije htio biti dijelom projekta protiv BiH.)

“Nismo ga krili i to i ne želimo”, rekao je u utorak u intervjuu za prva dva novinara sa Zapada koji su posjetili aerodromsku pistu.

Samir Beganović
Samir Beganović, Izvor: Enes Beganović

Samo 10 minuta ranije, srbijanski mlaznjak, Orao J-22, je napravio kratku izvidnicu duž piste od utabanog pijeska koju je Bulut čak i opremio sa svjetlima za noćno slijetanje. Bulut, ozbiljni oficir naoružan pištoljem i odjeven u maskirnu uniformu, kaže da je to bio prvi prelet piste od strane jednog od preko dvadeset aviona koje je jugoslavenska vojska ostavila srbijanskim snagama u sjevernom gradu, Banjoj Luci.

“Mi očekujemo napad. Možda popodne ili sutra. Svakako vrlo brzo,” rekao je.

Prelet je uzrokovao komešanje među izvođačima radova koji su odvezli nekoliko teških valjaka i drugu mašineriju sa piste i sakrili ih ispod drveća u blizini, prije nego što su se užurbano uputili u zemljani bunker. Sa osunčanih brda koja gledaju na aerodrom, dva Bulutova čovjeka užurbano podigoše bacače raketa na svoja ramena skenirajući okolno nebo. Dolje ispod, mještani i lokalni vojnici stajaše u zaklonu domova i kafića, štiteći oči rukom od odsjaja sunca dok su gledali u pravcu u kojem je avion nestao.

“Večeras nema spavanja”, rekao je Ibrahim Ćatić, vlasnik “Auto Bart Non-Stop” kafića, koji se nalazi blizu same ivice piste.

“Ovo nije vojni aerodrom, niti ovdje ima ikakvih vojnih aviona. Ovo je za humanitarnu pomoć”, objašnjava Bulut nakon što su tenzije popustile. Dodao je da bi dozvolio svakom ko je voljan da se koristi pistom za slijetanje kako bi dostavio naoružanje koje je očajnički potrebno bosanskim snagama u njihovoj vojno podređenijoj borbi protiv Srba opremljenih sa mlaznjacima, tenkovima, teškom artiljerijom i ogromnom količinom municije od strane Beograda.

“Očigledno, oni bi to mogli uraditi i mi bismo to voljeli, bar da nam daju odbrambeno naoružanje kako bismo odbranili aerodrome”, kaže Bulut.

Iako se taj dobročinitelj još nije javio, Bulut se prisjeća da je u američkom filmu ‘Polje snova’, glumac Kevin Kostner čuo glas koji ga je navodio da izgradi bejzbol igralište u polju kukuruza i ubjeđivao ga da ‘će oni doći nakon toga’.

“To je ono što mi činimo svaki dan”, rekao je Bulut. Vjerojatno će proći neko vrijeme prije nego se ovi njegovi snovi ostvare.

Peter Kessler, glasnogovornik Visokog komesarijata za izbjeglice Ujedinjenih nacija u Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske, rekao je da je cazinsko područje bogato zalihama lokalno uzgojene hrane i da je njegova agencija propuštala redovne konvoje pomoći do mještana Bihaća pod srpskom opsadom.

U međuvremenu, borbena BiH vlada još uvijek nije uspjela da isposluje izuzetak od UN embarga na prodaju naoružanja svim republikama bivše Jugoslavije.

Samir BeganovićGoran Bulut i cazinski pilot Samir Beganović; Izvor: Goran Bulut 

Bulut negira da su ga kontaktirali strani simpatizeri voljni da ignoriraju embargo i dopreme naoružanje bosanskim snagama zračnom linijom.

Bulutu i nekolicini bivših pilota bivše Jugoslavije je trebalo nekoliko mjeseci prije nego su našli podobnu lokaciju za aerodrom koji je lociran u sred čisto muslimansko-slavenske regije.

Najbliže borbe su se odvijale oko Bihaća i dim od artiljerijskih granata mogao se vidjeti u daljini sa brda koja nadgledaju pistu.

Radovi su otpočeli u julu. Projekat je nadgledan od strane inženjera za ceste, dok su radovi izvođeni od strane mjesnog izvođača radova pod nazivom “Rad Cazin”.

Bulut kaže da pista može izdržati teret aviona do 20 tona. On kaže da srpske snage u Banjoj Luci imaju bombe od 250kg koje bi mogle stvoriti kratere u ovoj pisti, ali isto tako dodaje da ga takvi napadi ne zabrinjavaju.

“Krateri se jednostavno mogu ponovo zatrpati”, dodaje, “ i to neće zaustaviti letove.”

 

Autor: Johathan S. Landay
Prijevod: Aida Salkić Haughton
Koordinirala: Lejla Hairlahović

 

 

MM




Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.