Search
Sunday 4 May 2025
  • :
  • :

Dan sjećanja na vukovarske žrtve

U Vukovaru se obilježava Dan sjećanja i 26. godišnjica stradanja tog grada nakon tromjesečne opsade 1991. godine.
U masovnim grobnicama pronađeni su posmrtni ostaci 1.333 žrtveAl Jazeera – Arhiva

U Vukovaru se u subotu obilježava Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 26. godišnjica stradanja tog grada u ratu u Hrvatskoj s dužnim pijetetom prema žrtvama agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi nakon tromjesečne opsade grada.

Središnje obilježavanje počet će okupljanjem i komemorativnim programom “Vukovar – mjesto posebnoga pijeteta” u krugu vukovarske bolnice.

Potom će se okupljeni u koloni sjećanja uputiti Križnim putem do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, prenosi Hina. 

Vukovarski branitelji i članovi obitelji poginulih, zatočenih i nestalih i ove godine predvode kolonu sjećanja, a iza njih koračat će nositelji 186 zastava ratnih postrojbi. Uz državni vrh, u koloni sjećanja nalazit će se i 70-ak saborskih zastupnika.

Sudionici kolone položit će ruže na grobnice poginulih.

Hiljade ubijenih i nestalih

Na spomen-obilježju na Memorijalnom groblju, predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović i predstavnici različitih izaslanstava odat će počast žrtvama i položiti vijence.

Svetu misu za sve žrtve rata na Memorijalnom groblju predvodit će požeški biskup, monsinjor Antun Škvorčević.

Službeni podaci govore da je tijekom tri mjeseca opsade Vukovara ubijeno i ranjeno 2.299 vojnika, ubijeno je i nestalo 2.580 civila, a u masovnim grobnicama pronađeni su posmrtni ostaci 1.333 žrtve.

Vukovar je svjedočio i najvećem pokolju ratnih zarobljenika na farmi Ovčara, gdje su JNA i srpske paravojne postrojbe likvidirale 260 vojnika i civila, većinom pacijenata vukovarske bolnice.

Do 12.000 granata padalo je dnevno na grad, najmanje 7.000 Vukovaraca odvedeno je u logore, dok je njih 22.156 prognano iz Vukovara.

Srušene su 8.272 obiteljske kuće, ukupno je oštećeno 5.580 stanova, a ratna šteta u gospodarstvu procijenjena je na milijardu eura.

Godišnjica stradanja Škabrnje

Istog dana obilježava se i 26. godišnjica stradanja Škabrnje hodnjom kolone sjećanja od zapadnog ulaza u mjesto do spomen-obilježja masovne grobnice, gdje će biti položeni vijenci.

Toga 18. studenoga 1991. pripadnici bivše JNA pod zapovjedništvom Ratka Mladića te srpskih paravojnih postrojbi ušli su u Škabrnju, nakon čega su mučili i ubili 43 civila i 15 vojnika.

Dan kasnije ušli su i u susjedno selo Nadin, gdje su ubili 14 civila, preživjele seljane protjerali, a imovina je zapaljena ili opljačkana. 

Do oslobođenja mjesta 1995. u Škabrnji i okolici ubijeno je 86 osoba.

Izvor: Al Jazeera i agencije

 



Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.