UN je prepoznao važnost pčela u ekosustavu i proglasio 20. svibnja Svjetskim danom pčela. Usvajanjem rezolucije koju je predložila Slovenija, a podržale sve države članice EU-a i mnoge druge zemlje svijeta, Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibnja Svjetskim danom pčela s ciljem podizanja svijesti o njihovoj važnosti i upozorenja na smanjenje broja pčela u svijetu.

Odluku o obilježavanju Svjetskog dana pčela Generalna skupština UN donijela je krajem 2017.
Rezolucija 155, koju su zajednički sponzorirale Europska unija, Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija, propisuje da se Svjetski dan pčela obilježava “kroz edukaciju i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti o važnosti pčela i drugih oprašivača, prijetnjama s kojima se suočavaju i njihovom doprinosu održivom razvoju”.

Pčele i drugi oprašivači ključni su za globalni lanac prehrane. Oni ne samo da osiguravaju sigurnost hrane, već i obavljaju gospodarske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara, procijenila je Međuvladina znanstveno-politička platforma o bioraznolikosti i uslugama ekosustava (IPBES).
Pčele su ključni dio mnogih ekosustava i dobar su pokazatelj stanja zdravlja ekosustava.
Broj oprašivača u Europi smanjio se u posljednjih 30 godina za tri četvrtine. Iako nije sasvim jasno zašto je to tako, mnogi znanstvenici smatraju da je porast upotrebe neonikotinoidnih pesticida bio presudan.
Taj pesticid koji je u širokoj upotrebi djeluje na živčani sustav insekata, težinu i reproduktivni sistem. Obično se koristi za prskanje sjemena prije sijanja ali biljke aposrbiraju manje od 20% kemikalije a ostalo završi u okolišu. S obzirom da se pčela već nalazi na listi ugroženih vrsta, borba za život sve manje populacije pčela nema alternativu. Zbog toga se ovoj vrsti sve više ustupa dosta medijskog prostora i rade se različite kampanje širom svijeta kako bi se ukazalo na značaj tog malog i krhkog, a tako bitnog organizma za cijelu planetu Zemlju

PONAVLJAMO
UN je prepoznao važnost pčela u ekosustavu, a krajem 2017. godine Opća skupština UN-a odlučila je proglasiti 20. svibnja Svjetskim danom pčela jer je na taj dan 1734. godine u Sloveniji rođen pionir pčelarstva Anton Janša. Cilj je podići svijest o njihovoj važnosti i upozoriti na enormno smanjenje broja pčela u svijetu.
Predviđeno je da se Svjetski dan pčela obilježava kroz edukaciju i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti o značaju pčela i drugih oprašivača, na opasnosti sa kojima se suočavaju, kao i njihov doprinos održivom razvoju.
Pčela je, kao životinjska vrsta, 2019. godine od strane Earthwatch Instituta proglašena NAJVAŽNIJIM ŽIVIM BIĆEM NA PLANETU ZEMLJI.
SRETAN VAM DAN PČELA 20.05.
SAČUVAJMO PČELE…
MED
macanovici.net